Today's Paper Latest News Local News Sports Coronavirus Viewpoints Arkansas News National News Obits Newsletters
ADVERTISEMENT

Magnolia wins both junior high district track titles

by Staff Report | May 3, 2021 at 8:29 a.m.

Magnolia nipped Hot Springs Lakeside to capture the 2021 Class 5A South Junior High District Track Meet held recently at Memorial Stadium in El Dorado.

The Cubs scored 160 points to the Rams’ 157, followed by Arkansas High (145), El Dorado (82), Camden Fairview (40), Hot Springs (36) and Hope (35).

The Lady Cubs also finished first with 165 points, followed by second place Lakeside (157 1/2). El Dorado was third with 149 1/2, followed by Arkansas High (108), Hot Springs (29), Hope (26) and Camden Fairview (5).

Following is how the Cubs and Lady Cubs fared in individual events at the district meet:

Cubs

• Pole vault - Connor Waters, fourth, 7-6.

• Long jump - Malvin Cross, first, 18-9; Lemuel Martin, 19th, 14-2; Marquise Milner, 24th, 12-9 1/2.

• Triple jump - Cross, second, 38-3; Dakota Dismuke, third, 38-1; Derek Berry, 10th, 35-7.

• Discus - Kevin Carter, first, 121-7; Jermaine George, third, 117-4; JaQuavious Ross, fourth, 112-3.

• Shot put - Carter, second, 41-9 1/2; Collin Hampton, 13th, 34-2 1/2; Lane Cornett, 18th, 31-0.

• 4x800m relay - First (Waters, Brandon Sanchez, Hunter Miller, Brady Ard), 9:51.88.

• 110m hurdles - Cross, second, 17.16; Getyren Williams, seventh, 19.21; DeJuan Dismuke, 15th, 20.36.

• 100m - D. Dismuke, third, 12.09; Amari Roach, fifth, 12.21; Antonio Brooks, 11th, 12.60.

• 4x200m relay - First, 1:38.12.

• 1,600m - Miller, fourth, 5:31.77; Waters, eighth, 5:48.02.

• 4x100m relay - Second, 46.73.

• 400m - Roach, third, 56.51; Roach, 13th, 59.76; Brooks, 17th, 1:02.54.

• 300m hurdles - Cross, second, 47.45; Williams, seventh, 49.79.

• 800m - Ard, second, 2:19.21; Sanchez, fifth, 2:29.51.

• 200m - D. Dismuke second, 24.36; Brooks, 13th, 26.32; Jamieon Young, 17th, 26.69.

• 4x400m relay - Third, 4:08.61.

Lady Cubs

• High jump - Andrea Gill, tied for seventh, 4-2.

• Long jump - Janyia Davis, first, 15-6; Audrey Brewer, third, 15-1; Shunti Lindsey, 21st, 12-0.

• Triple jump - Brewer, first, 32-8; Davis, third, 31-1; Lindsey, fifth, 30-7.

• Discus - Aziah Sanders, second, 77-7; Makynzie Powell, fourth, 72-5; Quantajah Wade, seventh, 68-6.

• Shot - Wade, first, 31-10; Sanders, fifth, 30-0; Danasha Harper, 12th, 24-7.

• 4x800m relay - Second (Jamila Abbaspour, Zy’Neria Johnson, Summer Murphy, Lily Manuel), 11;z56.07.

• 100m - Lindsey, first, 18.07; Gill, third, 18.46; Brewer, fourth, 18.57.

• 100m - Davis, fourth, 13.96; Aalaysia Harper, sixth, 14.20; Ta’Nijia Robinson, ninth, 14.27.

• 4x200m relay - Fourth (Rachael Willingham, Davis, Chassidy Gentry, Harper), 1:58.93.

• 1,600m - Lily Manuel, third, 6:13.47.

• 4x100m relay - Second (Brewer, Davis, Robinson, Washington), 54.51.

• 400m - Robinson, eighth, 1:10.07; Washington, 12th, 1:11.97; Davis, 17th, 1:17.74.

• 300m hurdles - Lindsey, first, 55.32; Brewer, second, 55.38; Gill, 11th, 1:02.00.

• 800m - Abbaspour, ninth, 3:02.70.

• 200m - Davis, first, 28.01; Washington, fifth, 29.44; Harper, 12th, 30.72.

• 4x400m relay - Fourth (Manuel, Robinson, Brewer, Lindsey), 4:56.29.

ADVERTISEMENT

Sponsor Content

ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT