Today's Paper Latest News Local News Sports Coronavirus Viewpoints Arkansas News National News Obits Newsletters
ADVERTISEMENT

Magnolia dominates district track meet

by Staff Report | April 29, 2021 at 8:10 a.m.
Magnolia’s Panther Stadium was the site of the 2021 District 4A-8 Track & Field Championship (File photo)

Both Magnolia teams ran away with the 4A-8 District Track & Field Championship Tuesday afternoon, beating their closest opponent by more than 160 points.

The Panthers scored 283 1/2 points in the district meet held at Panther Stadium, while Crossett was a distant second with 123 1/3 points. Others included Camden Fairview (91) third, Watson Chapel (50.83) fourth, Monticello (37) fifth, Warren (36) sixth, Star City (25.33) seventh and Hamburg (25) eighth.

The Lady Panthers also dominated the girl’s division with 293 1/2 points, followed by Crossett’s 112. Hamburg (65) was third, Warren (60) fourth, Watson Chapel (29) fifth, Camden Fairview (27 1/2) sixth, Monticello (22) seventh and Star City (2) eighth.

The Class 4A State Track Meet will be held

Following is how the Panthers and Lady Panthers fared in individual events at the district meet:

^

PANTHERS

• High jump - Jaqualen Moore, first, 6-8; Jace Carter, third, 6-2; Deraylen Williams, fifth, 5-8.

• Long jump - Moore, second, 20-9 1/2; Jamesdarius Smith, fourth, 19-9; Malvin Cross, seventh, 19-5.

• Triple jump - Robert Mack , fifth, 38-4; Cross, sixth, 38-0; Dakota Dismuke, 12th, 34-11.

• Shot - Michael Jones, first, 52-6 1/2; Ja’Kamron Zachary, 47-3 1/2; Jaden Cole, eighth, 42-8.

• Discus - Zachery, first, 154-5; Malachi Copeland, second, 138-5; Louis Montgomery, third, 131-1.

• Pole vault - Camron Dover, first, 10-0; Austin Watson, second, 9-6.

• 4x800m relay - First (Imanol Guzman, Zachary Lout, Seth McKamie, Darrell Jones), 9:41.76.

• 100m hurdles - Jacob Hebert, second, 16.68; Kendrick Carey, third, 16.92; Dismuke, seventh, 18.14.

• 100m - Garrion Curry, first, 11.42; Williams, fourth, 11.60; Dario Sargent, tied for seventh, 11.71; Kemarion Adams, ninth. 11.72.

• 4x200m relay - Second (Sargent, Jordan Davis, Moore, Williams) 1:34.07.

• 1,600m - Hunter Miller, fourth, 5:25.21; Jackson Boyd, fifth, 5:36.62; Cage Arnold, sixth, 5:51.99; Jacob Kelly, seventh, 6:02.86.

• 4x100m relay - First (Carey, Sargent, Smith, Curry), 44.21.

• 400m - Dorian Pressley, fourth, 53.87; Amari Roach, sixth, 54.20; Tyleic Morgan, seventh, 55.36; Lemuel Martin, ninth, 57.43.

• 300m hurdles - Carey, third, 44.13; Hebert, fourth, 44.73; Dismuke, eighth, 45.37; Cross, ninth, 45.44.

• 800m - Jones, second, 2:13.22; Lout, third, 2:18.54; Guzman, fourth, 2:22.97.

• 200m - Williams, first, 23.50; Sargent, fourth, 23.91; Davis, fifth, 24.03.

• 3,200m - Boyd, first, 12:23.90; Thomas Campos, second, 12:58.87; Miller, third, 13:39.31; Rory Lowther, fourth, 14:12.30.

• 4x400m relay - First (Pressley, Morgan, Roach, Adams), 3:47.09.

^

LADY PANTHERS

• High jump - Satiya Rone, tied for first, 5-0; Mynasia Crockett, fifth, 4-6; Andrea Gill, tied for sixth, 4-4; Khia Derrick, ninth, 4-2.

• Long jump - Janiya Baker, second, 15-1; Adrianna Brewer, third, 14-8; Jakiya Sanders, 10th, 13-9; Jasmine Glover, 16th, 11-3 3/4.

• Triple jump - Baker, second, 32-7; Brewer, third, 32-2 1/2; Sanders, tied for fifth, 29-9; Glover, ninth, 25-6.

• Shot - Janiya Harris, first, 38-3; Latasia Thomas, second, 34-1; La’Mazia Thomas, third, 31-9; Cakierea Parker, sixth, 26-5.

• Discus - Kaleigha Fielstra, first, 106-0; Thomas, second, 92-9; Parker, seventh, 68-9; Ja’nyla Sharp, 10th, 57-6.

• Pole vault - Jurnee Lowe, first, 8-0; Bailey Stultz, second, 7-6; Abby Garcia, third, 7-0.

• 4x800m relay - First (Caroline Daniel, Jaylee Wilkerson, Lauren Wilson, Kate Slaton-Bunner), 11:53.72.

• 100m - Elaina Reevens, second, 17.41; Lewis, third, 17.90; Lindsey, fourth, 18.39; Gill, sixth, 19.28.

• 100m - Tylaa Berry, first, 13.45; Brewer, fourth, 14.02; Baker, fifth, 14.04.

• 4x200m relay - First (Rone, Crockett, Sanders, Brewer), 1:57.33.

• 4x200m relay - First (Rone, Crockett, Sanders, Brewer), 1:57.33.

• 1,600m - Khadija Karim, second, 6:21.49; Hannah Waller, fifth, 6:38.29.

• 4x100m relay - Second ( Brewer, Rone, Baker, Berry), 53.05.

• 400m - Sanders, third, 1:16.0; Rone, fifth, 1:17.46.

• 300m hurdles - Lewis, second, 51.96; Reevens, third, 53.42; Lindsey, fifth, 54.58; Gill, seventh, 1:00.04.

• 800m - Slaton-Bunner, first, 2:42.73; Wilson, second, 2:45.48; Wilkerson, third, 2:47.91.

• 200m - Berry, second, 27.50; Brewer, fourth, 29.02; Crockett, 10th, 30.55.

• 3,200m - Daniel, first, 15.43.38; Ruth Rivera, second, 16.04.62.

• 4x400m relay - First (Lewis, Sanders, Waller, Rone), 4:58.37.

ADVERTISEMENT

Sponsor Content

ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT