Today's Paper Obits Latest News Local News Photo Galleries Sports Viewpoints Lifestyle National
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT

Staff Report

HOT SPRINGS - The Magnolia Lady Cubs scored 212 points Tuesday afternoon to claim the 2018 5A-South District Track & Field Championships at Hot Springs.

Hot Springs Lakeside was second with 177 points, followed by De Queen (119 1/2), Hot Springs (59), Hope (26 1/2) and Camden Fairview (15).

The Lady Cubs picked up first-place honors in nine of the 13 events at the district meet.

The Cubs picked up eight first-place finishes as they claim their district title.

Following is how the Lady Cubs and Cubs fared in individual events:

Lady Cubs

• 100m - Adrianna Brewer, first, 13.30; Tylaa Berry, second, 13.32; Kate Watson, seventh, 14.16; Tanyia Turner, 13th, 14.64.

• 200m - Ti’Alone Banks, first, 27.73; Brewer, third, 28.45; Cara Taylor, fourth, 28.87; Berry, fifth, 28.90.

• 400m - Banks, first, 1:01.52; Taylor, third, 1:06.09; Brewer, fourth, 1:07.65; Anyri Wright, eighth, 1:10.65.

• 800m - Natalie Boyd, 10th, 3:03.96.

• 100m hurdles - Jakaya Lewis, ninth, 20.44; Hannah McWilliams, 14th, 21.00.

• 300m hurdles - Lewis, ninth, 56.14; McWilliams, 10th, 1:01.45.

• 4x100m relay - First (Banks, Brewer, Crockett, Berry), 52.42.

• 4x400m relay - First (Wright, Turner, Taylor, Banks), 4:35.28.

• 4x800m relay - Third (Kate Slaton Bunner, Boyd, Olivia Munn, Waller), 12.43.83.

• High jump - Mynasia Crockett, third, 4-8; Abby Garcia, 11th, 3-10.

• Long jump - Brewer, first, 15-5 1/2; Jurnee Lowe, fourth, 14-4 1/2; Banks, seventh, 14-0; Crockett, 13th, 12-11.

• Triple jump - Brewer, first, 31-6 1/2; Banks, second, 31-5; Taylor, sixth, 29-11; Lowe, seventh, 29-10.

• Pole vault - Garcia, second, 8-0; Lowe, fourth, 7-0; Bailey Stultz, 10th, 6-0; Gabrielle Gee, 11th, 5-6.

• Discus - Maggie Cassidy, first, 77-6; Emily Baskin, second, 75-1; Zaria Whitaker, third, 65-0; Lamazia Thomas, fourth, 62-10.

• Shot - Cassidy, first, 35-6; Christian Evans, second, 34-7 1/2; Asia Smith, fourth, 33-6 1/2; Qua’najah Willis, fifth, 33-6.

CUBS

• 100m - DaQuarius Harden, first, 11.85; Robert Mack, third, 11.87; Daqualen Hunter, fourth, 12.01; Kemarion Adams, 11th, 12.54.

• 200m - Harden, first, 23.94; Hunter, second, 24.64; R. Mack, seventh, 25.75; Adams, 14th, 27.00.

• 400m - Chris Hartsfield, second, 58.34; Jadobi Jacobs, 10th, 1:00.63; Dearion Cooper, 12th, 1:01.21; Jordan Davis, 16th, 1:02.30.

• 800m - Avantae Mack, first, 2:21.23; Zachary Lout, ninth, 2:27.61.

•1,600m - Lout, 10th, 5:53.77.

•110m hurdles - Kaharis Harris, fifth, 18.65; R. Mack, sixth, 18.66; Triston Johnson, ninth, 19.26; Brodie Morhead, 19th, 21.98.

• 300m hurdles - Johnson, fourth, 49.93; Harris, seventh, 48.45; Morhead, 15th, 52.31; Jake Hebert, 16th, 53.10.

• 4x100m relay - First (Hunter, Harden, Harris, R. Mack), 46.11.

• 4x400m relay - Second (Cooper, Jacobs, A. Mack, Hartsfield), 4:02.65.

• 4x800m relay - Second (A. Mack, Imanul Guzman, Rider Jackson, Hartsfield), 9:53.42.

• High jump - Jaqualen Moore, first, 6-0; Jadobi Jacobs, sixth, 5-2; DeRaylen Williams, 11th, 5-0; Harris, 11th, 5-0.

• Long jump - Johnson, eighth, 17-4 1/2; R. Mack, 10th, 16-11; Harris, 12th, 16-4; DaQwhan Moss, 19th.

• Triple jump - Johnson, first, 37-6 1/4; R. Mack, third,, 37-2 1/4; Harris, seventh, 35-10 3/4; Taahir Banks, 11th, 33-10.

• Pole vault - Kade Kuykendall, third, 8-6; Austin Watson, fifth, 8-0; Carson Bridges, eighth, 7-0; Tanner Edwards, 10th, 6-6.

• Discus - Malachi Copeland, first, 155-4; Michael Jones, second, 129-3; Javoree Murphy, eighth, 107-7; Demarian Carter, 12th, 96-1.

• Shot - Jones, first, 49-1; Williams, third, 44-3 1/2; Copeland, sixth, 41-9 1/2; Jaden Cole, 12th, 37-1.

Sponsor Content

Comments

comments powered by Disqus
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT